Powitania Nowego Roku na Dziewiczej Górze

1 stycznia 2019 roku o godz. 12:00 odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału Poznańskiego PTT na szczycie Dziewiczej Góry, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. To mające już kilkudziesięcioletnią tradycję noworoczne spotkanie miłośników gór z Poznania i okolic. Od 2005 roku spotkania te odbywają się przy postawionej tam wieży widokowej. Wieża, wspomagająca leśników w ochronie przeciwpożarowej lasów, posiadająca taras widokowy na wysokości 30 m nad ziemią, na który wiedzie 172 stopni - to niewątpliwa atrakcja dla miłośników niecodziennych widoków. Zbudowana została przez Nadleśnictwo Łopuchówko.


Jak chodzą słuchy, po raz pierwszy z inicjatywą powitania Nowego Roku na Dziewiczej Górze wyszedł Klub Górski "Grań" z Poznania już w latach 70-tych. Wtedy stała tam jeszcze drewniana wieża triangulacyjna. Sięgając pamięcią wstecz, takie powitanie na zasadzie skrzyknięcia się kilku osób, w którym brałem po raz pierwszy udział, odbyło się w 1980 roku. W przeszłości miały też miejsce noworoczne spotkania na pobliskiej Górze Moraskiej.

Ostatnimi laty noworoczne spotkania na wierzchołku Dziewiczej Góry stały się cykliczną imprezą Oddziału Poznańskiego PTT, w której spontanicznie uczestniczą turyści bez względu na przynależność do towarzystw czy klubów górskich. W tym roku - podobnie jak w poprzednich latach - prym wiedli członkowie PTT z jego prezesem Leszkiem Lesiczką. Przybyli na miejsce spotkania szlakami turystycznym z różnych kierunków, w samo południe złożyli sobie życzenia noworoczne. Paweł Szafran odegrał na waltorni (rogu) kilka kolęd, które odśpiewali uczestnicy spotkania. Zatańczyliśmy też w kręgu poloneza. Echo niosło wesołe śpiewy po okolicznym lesie porastającym zbocza Dziewiczej Góry. Śpiewom towarzyszył też akompaniament gitary....

Lech Rugała