Święto Gór na Nizinach, 15 X 2022 r.

15 października 2022 r. w Kicinie i na terenie Puszczy Zielonki odbyło się tradycyjne, już mocno historyczne Święto Gór na Nizinach. Swoją formułą poniekąd nawiązywało do pierwszych spotkań ludzi gór w Tatrach.
Po poczęstunku (kawą i słodkościami) wyruszyliśmy do puszczy. Przemierzając różnymi szlakami (odcinkami: Szlaku Niepodległości, Św. Jakuba, Ścieżki im. Augusta Cieszkowskiego, Drogi Różańcowej, Szlaku im. Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Szlaku Dziewicza Góra) i ścieżkami leśnymi dotarliśmy do Krzyża Papieskiego i dalej do wieży widokowej (dostrzegalni), na którą weszliśmy. Na samej górze (platformie widokowej) zaśpiewaliśmy utwór pt. „Puszcza” (na gitarze przygrywał Jarogniew Mikołajczak). Na dole, przy wieży chwyciliśmy się za ręce tworząc krąg i ciesząc się z Każdej i Każdego, którzy „znaleźli się” na tych uroczystościach. Odśpiewaliśmy nasze ulubione zwrotki (pieśni) i ruszyliśmy w drogę powrotną leśnymi dróżkami do szkoły w Kicinie.

Radość nasza (wszystkich członków PTT i zaproszonych gości) była przeogromna bo były z nami szczególne Osoby z Ostrzeszowa: prezes Ewa Idczak i vice prezes Mirka Rzepecka, a ponadto także Osoby z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (między innymi dziekan prof. dr hab. Grzegorz Rachlewicz). Nad naszymi rewelacyjnymi humorami czuwał Maciej Rosa.

Po przybyciu do szkoły czekał na nas gorący posiłek w postaci żurku produkcji najlepszych kucharzy świata z Brygady Św. Józefa: Romka Nowaka i Wojtka Sobańskiego, a także „zagrycha”, kawa i wypieki cukiernicze.
Tak uraczeni udaliśmy się do sali szkolnej, gdzie czekała na nas wystawa prac art. prezesa. Po obejrzeniu obrazów i powitaniu przez prezesa pani prof. dr hab. Małgorzaty Mazurek rozpoczęła się prelekcja (w/w) na temat gór. W końcowym akordzie prelekcji prof. Grzegorz podziękował swojej koleżance za bardzo ciekawy wykład. Na koniec swojego wystąpienia pani prof. otrzymała album o WPN-ie i słodkość; nasze wspaniałe koleżanki z Ostrzeszowa też album i słodkość, kucharze dostali słodkości i pani zawiadująca szkołą także słodkość. Koleżanki z Ostrzeszowa podarowały nam smycze i książeczki pt.: „Chodź z nami”.

Ostatnim punktem uroczystości był „koncert” w wykonaniu Jarogniewa Mikołajczaka i Lecha Rugały (obaj grali na gitarach) i nas wszystkich, którzy śpiewaliśmy pieśni góralskie.

Całością zajmował się prezes i we wszystkich charakterystycznych i szczególnych miejscach na szlakach, a także w szkole (w jadalni i na sali wykładowej) opowiadał ciekawe historie.
Wszystkim Przybyłym, wielkim i największym i sobie małemu szarakowi dziękuję za tak uroczą uroczystość. Do zobaczenia z tatrzańskim pozdrowieniem i Czuj Duch…
 

Leszek Lesiczka

Święto Gór na Nizinach (fotorelacja)