Śnieżyca wiosenna

ŚNIEŻYCA WIOSENNA (łacińskie: Leucoium vernum) zwana także gładyszkiem, jest cebulową byliną z rodziny amarylkowatych; liście wąskie, odziomkowe; kwiaty dzwonkowate, białe, z żółtą plamką na listkach okwiatu. Występuje w cienistych lasach górskich i podgórskich, w Polsce najliczniej w Sudetach. Śnieżyca wiosenna zakwita w marcu.

Rozległe połacie kwitnącej śnieżycy wiosennej można podziwiać najczęściej połowie marca w jarze znajdującym się na terenie lasów Nadleśnictwa Łopuchówko w pobliżu wsi Starczanowo. Okolice te urzekają malowniczością i rozmaitością gatunków drzew, ciekawym ukształtowaniem terenu oraz obfitością zwierzyny. Ze względu na przynależność do roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową, oraz unikatową wartość przyrodniczą stanowiska śnieżycy wiosennej, teren ten został objęty ścisłą ochroną. W 1975 r. nad brzegami strumienia wcinającego się głęboko w krawędź doliny Warty, utworzony został rezerwat florystyczny o powierzchni ponad 4 ha, któremu nadano nazwę "Śnieżycowy Jar". W 2002 r. teren rezerwatu powiększono do 9,2 ha.

Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna wytyczona wzdłuż strumienia płynącego przez "Śnieżycowy Jar", odchodząca w górę od szlaku turystycznego znakowanego kolorem zielonym, prowadzącego ze wsi Starczanowo ok. 7 km na północny zachód od Murowanej Gośliny w kierunku Obornik. Do rezerwatu można dojść również od Uchorowa. Przyrodnicy twierdzą, że śnieżyce wiosenne zostały tam kiedyś sztucznie zasadzone, podobnie jak w Kórniku czy w Turwi, a ostatnio w pobliskiej Zielonce, gdzie posadzono sprowadzoną z Bieszczad odmianę karpacką (Leucojum vernum var. carpathicum).

Lech Rugała