Spotkanie z wejściem na Kobylą Górę
W sobotę, 21.01.2023 roku odbyło się spotkanie naszego Koła PTT w Ostrzeszowie. Była to przesympatyczna okazja, pełna opowieści, do dzielenia się wrażeniami i cieszenia się tym, że jesteśmy razem.
Spotkanie rozpoczęło się w Muzeum, gdzie omówiliśmy sprawy bieżące i organizacyjne. Podzieliliśmy się również doświadczeniami ze spotkań z interesującymi ludźmi. Wszystko przy pysznościach własnej roboty. Potem udaliśmy się na cmentarz by zapalić znicze na grobach Koleżanek i Kolegów, którzy wciąż są żywi w naszej pamięci. Następnie większość z nas udała się w kierunku Kobylej Góry (najwyższe wzniesienie Wielkopolski - 284 m n.p.m., położone w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich *), aby dokonać zimowego wejścia. Choć od wyjścia z domów nie minęło wiele czasu, pogoda i błyskawicznie zmieniające się warunki były dla nas zaskoczeniem. Drogi okazały się oblodzone, ścieżki zasypane śniegiem. Jak na wytrawnych turystów przystało nie byliśmy na to przygotowani, jednakże wśród przygód, śmiechu i beztroski udało nam się osiągnąć szczyt bez strat w ludziach i sprzęcie. Poniższa dokumentacja fotograficzna jest dowodem na ten heroiczny czyn. Podsumowując trochę poważniej, była to świetna okazja to cieszenia się pięknem zimy i otulonej śniegiem przyrody oraz wspólnie spędzonego czasu, bo ewidentnie się za sobą stęskniliśmy.
__________________________________
*) Kobyla Góra jest najwyższym wzniesieniem Wału Trzebnickiego i jednocześnie całego pasa Nizin Środkowopolskich. Stanowi najwyższą kulminację Wzgórz Ostrzeszowskich i znajduje się koło wsi Zmyślona Parzynowska w pow. ostrzeszowskim - najwyżej położonej wsi w województwie wielkopolskim. Stąd prowadzi najdogodniejsze dojście na ten najwyższy szczyt województwa wielkopolskiego. Z wypłaszczonego wierzchołka, który jest większości porośnięty lasem, są odległe choć ograniczone widoki m.in. na Kępno i Wieruszów. W ostatnich latach las jeszcze urósł, dlatego miejsce to prosi się o postawienie tam wieży widokowej. Przy bardzo dobrej widoczności z łąki poniżej szczytu można nawet dostrzec majaczące daleko nad linią horyzontu najwyższe szczyty w paśmie Sudetów Wschodnich, leżące na terenie Republiki Czeskiej. Opis widoku znajduje się na stronie internetowej > https://500-mm.blogspot.com/2014/12/kobyla-gora.html
Wzniesienie Kobylej Góry zbudowane jest z glacitektonicznie zaburzonych osadów glacjalnych zlodowaceń południowopolskich. Są to głównie piaski i żwiry morenowe oraz iły. Najwyższą część kulminacji wzniesienia budują piaski ze żwirem. Na wierzchołku Kobylej Góry w 1974 roku ustawiono głaz pamiątkowy, informujący że to ona jest najwyższym punktem regionu. Stoi tam też jubileuszowy "Krzyż Wielkopolski" o wysokości 20 m, ustawiony w 1999 roku, zbudowany ze stalowych kątowników. Obok ustawiony został w 2005 roku Dzwon Jana Pawła II. Wierzchołek Kobylej Góry stanowi węzeł szlaków turystycznych i jest również miejscem pielgrzymkowym.
Ewa Idczak /Oddział Poznański PTT/Koło w
Ostrzeszowie